W dniu 13 grudnia br. nastąpiło oficjalne podpisanie „Kodeksu Dobrych Praktyk dla branży energetycznej” – dokumentu będącego dekalogiem postępowania w relacjach Inwestor – Wykonawca.
Dokument powstał w ramach Komitetu Energii Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa (PZPB), z którym IGEOS ściśle współpracowała blisko rok, angażując się w prace 6 Zespołów merytorycznych.
W wyniku pracy kilkudziesięciu członków wspomnianych zespołów powstał dokument wraz z matrycami ryzyk dla poszczególnych modeli realizacyjnych: „buduj”, „projektuj i buduj” oraz „pod klucz”.
Kodeks Dobrych Praktyk dla Branży Energetycznej stanowi platformę dialogu dla wszystkich interesariuszy procesu realizacyjnego w tym obszarze, jest formułą otwartą i gotową na aktualizacje względem zmieniającego się otoczenia dla przedsięwzięć w branży energetycznej.
Sektor energetyczny nie posiadał dotąd zunifikowanego modelu rozwiązań bazującego na spójnych i akceptowalnych przez branżę zasadach i regulacjach zapewniających prawidłową współpracę stron w procesie przygotowania i realizacji zadań inwestycyjnych.
Współtwórcami Kodeksu byli: Polskie Towarzystwo Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej – PTPiREE Polskie Sieci Elektroenergetycznych (PSE), oraz Grupa ORLEN w obszarze energetycznym.
Proces tworzenia rozwiązań został merytorycznie wsparty przez Stowarzyszenie Inżynierów Doradców i Rzeczoznawców (SIDiR) oraz International Project Management Association Polska (IPMA Polska).
Kompleksowe wsparcie prawne całego procesu projektowego zapewniła Kancelaria CMS.
Na finalnym etapie ustaleń do procesu oceny Kodeksu przystąpiła Prokuratoria Generalna RP, która pozytywnie zaopiniowała wypracowany dokument.
Kodeks Dobrych Praktyk, po uwzględnieniu sugestii Prokuratorii, został formalnie przyjęty i podpisany przez Komitet Sterujący Projektem, którego Członkiem jest Dyrektor Monika Silva.
Treść Kodeksu Dobrych Praktyk do pobrania znajdą Państwo tutaj